A magyar egészségügy alapvető átalakítása várható

2020. június 30. 09:50

A régiós tapasztalatokkal rendelkező BCG-vel szerződött le a Belügyminisztérium – írta meg a Portfolio.hu.

2020. június 30. 09:50

A Boston Consulting Group ad tanácsot Pintér Sándoréknak az egészségügyi reformhoz – írta a napokban egy Facebook-bejegyzésében a K-Monitor. Ezek szerint a BCG Kft. stratégiai és komplex átalakítási terveket dolgoz ki a kormány számára az egészségügyi ágazatban bruttó 352,44 millió forint értékben. Az elmúlt hetek híráramlásának fényében nem meglepő az, hogy a Belügyminisztérium ilyen feladatra szerződik le. Pintér Sándor ugyanis felhatalmazást kapott a hazai egészségügy helyzetének átvilágítására. Maga Kásler Miklós, az egészségügyért felelős Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője ismerte el egy hónappal ezelőtti videóinterjújában, hogy arra kérte a belügyminisztert, hogy szervezési tapasztalatait bocsássa az EMMI rendelkezésére a magyar egészségügy struktúrájának áttekintésében, esetleges átalakításában.

Alapos struktúraváltásról beszélt Kásler Miklós

Egy másik videóinterjúban pedig arról beszélt Kásler Miklós, hogy ezzel párhuzamosan az EMMI-ben is folyik a munka az egészségügy régen várt szerkezet-átalakítása kapcsán, 2030-ig tartó egészségügyi reformban gondolkodik a tárcavezető. „Alapos struktúraváltásban érdemes gondolkodni. Kisebb korrekciók nem elegendőek” – mondta akkor Kásler Miklós. A hazai koronavírus-járvány kellős közepén is voltak olyan kormányzati nyilatkozatok, amelyek arra utaltak, hogy a kormány hozzáfog az egészségügy átalakításához, legalábbis az ellátórendszerhez, a kórházi ágyakhoz és az ezzel összefüggő finanszírozáshoz.

Gulyás Gergely is utalt már az átalakításra

Lehet, hogy valahol növelni is kell az ágyszámot, de ott ahol 50 vagy 60%-os kihasználtságon működnek az ágyak, akkor lehet, hogy ott jobb lenne, ha az ellátás jobb minőségű ágyakon működne, jobb és újabb gépek lennének és felesleges egy olyan kapacitást fenntartani, amit a betegek száma nem indokol” – jelezte még áprilisban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. A Portfolio egészségügyi rendszerrel kapcsolatos tavaly év végi és idén év elejei beszámolóiból már látható volt, hogy készül valamire a kormány az egészségügyben.

Kiemelt célnak tekintik az ágazatot

A december 23-i közlönyben jelent meg az a kormányhatározat, mely kimondta: „a kormány kiemelt célnak tekinti az egészségügyi ágazat fejlesztését, valamint az egészségügyi ellátórendszer hatékonyságának növelését, és egyetért a finanszírozási rendszer és az ellátási struktúra olyan átalakításával, amely fenntartható működést eredményez, és megakadályozza az adósságok újratermelődését”. A határozat több lényeges pontot is felsorolt, amelyek a rendszer átalakítása szempontjából kritikus fontosságúak, és szakértők már évek, évtizedek óta várják ezeket a lépéseket (adatgyűjtés, díjtétel-felülvizsgálat, valós költségekre épülő finanszírozás, valós szükségletekhez igazodó módszertan, eredményalapú finanszírozási technikák, ellátási szinteken átívelő, integrált és betegközpontú, kötegelt típusú finanszírozási formák).

Az EMMI már elkészítette a jogszabály-csomagot

Ezt követően jött a hír, hogy az év elején az EMMI már elkészítette azt a jogszabály-csomagot a Portfolio értesülése szerint, ami az egészségügyi ellátórendszer átalakítását célozta. A miniszterelnök ugyanis határozottan üzente meg az ágazat vezetésének, hogy adósságmentes kórházakat szeretne látni. Ez az idei évben a járványügy miatt nyilván nehezen elképzelhető és kivitelezhető, de Gulyás Gergely mostani szavai arra utalnak, hogy a kormány nem tett le az átalakítási tervekről. Akik követik a Portfolio egészségügyi híreit, azok számára nem ismeretlen a BCG neve a régiós egészségügyben. 2018 szeptemberében elsőként készítettek interjút Újlaki Ákossal, a Boston Consulting Group projektvezetőjével annak kapcsán, hogy a tanácsadó cég dolgozta ki a legutóbbi egészségügyi reform alapjait Szlovákiában.

A transzparencia a nulladik lépés

A nulladik lépés a transzparencia megteremtése, ehhez pedig pontos adatokra van szükség. Erre alapozva lehet olyan érzékeny döntéseket meghozni, melyek végső soron egy kórház bezárását vonhatják maguk után. A munka azonban nem gyorsfutás, a szakember szerint 10 éves távlatban kell gondolkodni egy ilyen átalakítás során – derült ki a Portfolió akkori interjújából. Újlaki Ákos a 2018-as Portfolio Private Health Forumon előadást is tartott erről. Már akkor úgy fogalmazott a szakember, hogy „a látványos eredményeket elért dán modellt vette figyelembe a Boston Consulting Group a szlovák fekvőbeteg-ellátási modell kidolgozásakor. A kórházreformot az ellenzék is támogatta, és hasonló Magyarországon is implementálható lenne” – közölte a Portfolio.hu.

(kép forrása: Magyar Nemzet)

Összesen 193 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tatulus
2020. július 01. 18:15
Úszóbajnokom! beleolvastál a házépítés rejtelmei sorozatba? Mégsem hallottál a lemezalapról, muki? Azt miből készítik, na, szerinted? (most ne kezd elölről, a munkafolyamatok felsorolását) Másrészt, gondolod, hogy itt -egy hozzászólás erejéig - fel fogom neked sorolni a házépítés fázisait - a tervezéstől kezdve az alap kiásásáig, stb? Igaz, ez a legköltségesebb, de a legmasszívabb is. De ez neked - mert valójában fogalmad sincs erről - magas! Belekapaszkodtál abba, hogy betonalap és előjöttél a sávalap, meg pontalap dumával! Á, nincs is betonalap - ja, fából készül , majmocska! Te szerencsétlen nálam felrovod hogy nem részletezem ki az alapozás módját, csak az alap anyagát (az nyilván neked nem elég, mert a betonalap az lehet pontalap is - szerinted - pedig nyilvánvaló, hogy lemezalapról beszéltem), viszont neked fogalmad sincs a lemezalapról, ami a sávalap, meg a pontalap mellett a harmadik alapozási mód! "Tehát ez a szöveged, hogy "nem sávalapról beszélünk, ...hanem kiváló minőségű betonalapról" - ez ISZONYÚ BAROMSÁG!" - Bizony ISZONYÚ NAGY BAROMSÁGOT ÍRTÁL LE" (mert ugye a lemezalap nem betonból van?-szerinted) Kiváló a kekeckedési készséged - libsi tulajdonság! Értem én, próbálkozol makikám, de megint csúnyán elhasaltál, bele a saját taknyodba, ostoba libsi! És még mindig sumákolod, hogy szerinted mik az egészségügy alapjai? Eddig is csak kekeckedtél, ess neki, gugli a barátod, hátha találsz valamit, amivel előjöhetsz és kihúz a saját taknyosból!
fraktoaster
2020. június 30. 15:11
Annak ingyenes, akinek egy nagyon komoly betegséget dob a gép...
Fideszes gentleman
2020. június 30. 13:18
A probléma a következő. Lehet toldozgatni a lyukakat az egészségügyön, de hosszú távon finanszírozhatatlan lesz. Egyrészt az idősebb generáció arányának növekedése fogja egyre inkább túlterhelni a rendszert, másrészt az orvostudomány fejlődésével egyre több rendkívül költséges beavatkozás válik majd elérhetővé. Előbb-utóbb rá leszünk kényszerítve arra, hogy az egészségügy legalább részben fizetőssé váljon. Lesz alapellátás és ingyenes szűrővizsgálatok, a drága és erőforrásigényes beavatkozásokra pedig lesz magánbiztosítás, vagy lehet zsebből fizetni, mint ahogy az már most is gyakorlat pl. a fogászat esetében. A millió dolláros kérdés, hogy ezt melyik kormány merné felvállani, mert nem igazán lehetne úgy lekommunikálni, hogy abból jól jöjjenek ki. A "nem hagyunk senkit az út szélén" népszerűbb, de sajnos már most sem igaz, pláne a jövőben.
kulalak
2020. június 30. 12:52
Nem lehet a magyar eü rendszert egy amerikai céggel megértetni. Egyszerűen nem fogják érteni, hogy miért van most így. Durva, kivitelezhetetlen változásokat fognak javasolni. (A magyar focit is átvilágították és nem tudták igazán átalakítani.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!